David Arribas González

Poznáme finalistov súťaže DOFOTOS 2017

36. týždeň v roku sa niesol v znamení hlasovania poroty v prvom kole súťaže dokumentárnej fotografie DOFOTOS. Do súťaže sa prihlásilo 83 súťažiacich a zaregistrovali sme 91 fotografických sérií. Z týchto takmer 900 fotografií vyberala porota nezávislým hlasovaní 5 finalistov, ktorí sa budú uchádzať o celkové víťazstvo v súťaži. Rozhodovanie nebolo ľahké, keďže do súťaže boli poslané naozaj kvalitné dokumentárne série nielen zo Slovenska a Čiech, ale napríklad aj z Indie, Ruska, Španielska či USA. Tematicky boli fotografie zamerané najmä na zobrazenie zlých sociálnych podmienok a mentálne postihnutých osôb. Zarezonovali aj fotografie z prostredia rodiny, ľudovej kultúry, dedinského života, či izolovaných komunít. Ponúkame zatiaľ malú ochutnávku v podobe jednej fotografie od každého finalistu s popisom série, s ktorou sa prebojovali do finále súťaže DOFOTOS.

Ľuboš Dubovský

Ľuboš Dubovský

Jedná sa o dlhodobý dokument, nakoľko tohoto človeka fotím s pauzami vyše roka. Je to človek spätý s prírodou a tak aj žije. Neje mäso z presvedčenia a chová množstvo zvierat, ktoré miluje. Žije v chalupe po predkoch a odmieta zateplovať a meniť okná. Má skvelú ženu, ktorá je tiež zachytená na fotkách. Začal som ho fotiť ale hlavne kvôli tomu, že sa venuje výrobe tradičných pastierskych hudobných nástrojov. Konkrétne fujary, píšťaly. Týchto výrobcov, ktorí vyrábajú tradičným spôsobom fotografujem viacerých a plánujem z toho urobiť v budúcnosti obrazový dokument o tradičných výrobcoch na Slovensku.

David Arribas González – Jazvy

David Arribas González

Španielsko je jednou z mála krajín, v ktorých je lov s pomocou chrtov legálny. To, čo bolo v minulosti nevyhnutné pre prežitie vo vidieckych oblastiach, sa dnes znovu objavuje a mení sa na šport s uchovaním tradičných zvykov. Po skončení loveckej sezóny vo februári sú psy, ktoré už nie sú užitočné, či už v dôsledku zranenia, veku alebo nedostatku konkurencieschopnosti, opustené alebo utratené, často nehumánne, obesením. Takýto osud postihuje veľkú časť populácie loveckých psov a útulky sa snažia pre nich zabezpečiť dôstojný život. Španielske právo však čo sa týka práv zvierat nie je vôbec striktné a táto situácia sa opakuje každý rok.

Clary Estes – Tí, ktorí zostávajú

Clary Estes

Predkladám môj projekt, ktorí bol zachytený v Moldavsku. „Stovky tisíc ľudí z rohu východnej Európy bolo násilne deportovaných ako politickí exulanti počas dvoch vĺn sovietskej represie v 40-tych rokoch minulého storočia. Mnohí z nich počas cesty alebo v exile zomreli, iní sa vrátili domov s rozbitým životom a len niekoľko z nich prežilo dodnes. „Tí, ktorí zostávajú“ rozpráva ich príbehy. Stalinistický režim vytvoril program deportácie na identifikáciu a vyhnanie politických disidentov do Moldavskej republiky. Minulý mesiac som strávila fotografovaním a staraním sa o staršiu osobu. Projekt nielenže ukazuje jej život a spomienky, ale aj ťažký proces umierania a jej smrť. Tento príbeh nie je len o histórii deportácií v Moldavsku, ale aj o prežití, izolácii, rodine, živote a smrti. „Tí, ktorí zostávajú“ sa zaoberá jednou z najdôležitejších tém našej doby, hromadným presídľovaním ľudí v dôsledku represívnych vlád, skrz prizmu histórie ovplyvňujúcej naše životy.

András Á. Cséfalvay – Balázs

András Á. Cséfalvay

Meno Balázs pochádza z gréckeho mena Blasios, čo znamená „brblavý, nezrozumiteľne hovoriaci“. Balázsa fotím od novembra 2015, odkedy som ho stretol v Združení na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Dunajskej Strede. Jeho zaujímavá osobnosť a vášeň pre šport ma tak zaujali, že postupne sme sa stali priateľmi. Má tridsaťtri rokov, býva spolu so svojou matkou, chodí do posilovne dvakrát v týždni trénovať a zahrať si squash – sám. Poobede sa pridá k spolku mentálne postihnutých.

Michal Babinčák – Cigáni

Michal Babinčák

Séria Gypsies (Cigáni) vznikla počas dvoch rokoch fotografovania po osadách na Slovensku. Dokument sa snaží zachytiť život Rómov vo viac ako pätnástich osadách po strednom a východnom Slovensku.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa nebáli poslať svoje fotografie do našej súťaže. Počet a kvalita zaslaných sérií nám dáva za pravdu, že dokumentárna fotografia je stále živá a venuje sa jej veľký počet fotografov. Každý finalista dostane hodnotenie od vybraného člena poroty, ktoré bude neskôr zverejnené. Porotu momentálne ešte čaká druhé kolo hlasovania a určenie víťaza spomedzi finalistov. Držíme vám palce.

Juraj Marec

Juraj Marec

šéfredaktor a administrátor

dofoto - web