„Som oveľa viac ako niekoľko slov dokáže vyjadriť“ – Miron Zownir

Individualizmus a nekonvenčná krása zobrazená skrz Zownirov surový a nezaujatý náhľad na život a smrť často presahuje hranice slušnosti a dobrého vkusu. Jeho expresívna čiernobiela fotografia ponúka náhľad do vnútra subkultúrneho prostredia – tienistého sveta outsiderov a individualistov, vlastným rozhodnutím alebo pričinením osudu.

Exhibicionisti, homosexuáli, prostitútky a ľudia bez domova. Subjekty a úzke komunity, ktoré pôsobia nezaradene, či odvrhnute, Zownir zvečňuje na mysterióznych, groteskných a drzých záberoch. Bez cenzúry zobrazuje a obnažuje až na kosť to, čo nám zostáva ukryté za dverami spální, nevestincov, v tmavých a spletitých uličkách ľudských miest a životov. Tmavé a tieňované fotografie prezentujú intenzívne znepokojujúce a indiskrétne zábery žiadostivosti, nepríčetnosti, násilia, absurdity a posadnutosti človeka žijúceho na pokraji spoločnosti.

Je priam nemožné necítiť intenzívnu emocionálnu odpoveď vystavený zoči voči Zownirovej tvorbe. Jeho definícia krásy nepodlieha mainstreamu. Pútavosť je dôležitejšia než samotná krása a subjekty na monochrónnej fotografii sú autentické. Zo záberov presakuje tajomný pocit nadčasovosti daného momentu vedúci diváka do inej reality. Hroznej a krutej, v ktorej sa odrážajú všetky záporné vlastnosti človeka.

Nálepka „poet radikálnej fotografie“ od Terryho Southerna v sebe nesie čiastočnú definíciu Zownirovej tvorby. Podľa vlastných slov je poet, je radikálny a je aj fotograf. Miron Zownir je ale oveľa viac ako len niekoľko slov dokáže vyjadriť. Zavedie vás späť v čase, do sveta v zárodku svojej mánie. Sveta, ktorý už neexistuje.

Fotografie sú autorizované © Miron Zownir.

Rozhovor s Mironom Zownirom